Kulturalny GPS dla małych i dużych | Artykuł

GoOut
6 min readApr 5, 2020

Zamiast szkoły — rodzinny dom. Czy to nie brzmi bajecznie? No dobra, może lekko przesadziliśmy. Pamiętacie zarzuty stawiane szkole: rutyna, nuda, sprawdziany, stres, brak indywidualnego podejścia? Zmierzmy się z tym. To niepowtarzalna okazja dla dzieci i dla Was — rodziców, bo przecież historia świata rozpoczyna się w dziecięcym pokoju.

Od zawsze wiadomo, że najlepszą szkołą jest szkoła życia — teraz możecie przejść przez nią razem z dziećmi. Nikt nie mówi, że będzie lekko, w końcu praktycznie z dnia na dzień zyskaliście nauczycielski etat, Wasze pociechy straciły towarzystwo rówieśników, a domowy salon zamienił się w centrum naukowo-kulturalno-rozrywkowe. Koronawirus podarował nam chwilowe „wolne od rzeczywistości”, a tym samym nowe wyzwania. Superbohater RODZIC musi szybko zyskać nowe moce — strzelanie niekończącymi się pomysłami i 100 punktów do cierpliwości. Tutaj my przychodzimy Wam z pomocą. W ramach #kulturalniewkwarantannie przygotowaliśmy dla Was selekcję kulturalno-edukacyjnych inicjatyw oraz garść pomysłów na kreatywne spędzenie czasu z dziećmi. Zadbamy też o chwilę oddechu dla Was, podpowiadając Waszym pociechom jak mogą zająć się same sobą. Śledźcie też naszego Instagrama — w każdy poniedziałek o 12:00 znajdziecie tam inspiracje na nowy tydzień.

K jak kultura i komputer
Zdolność szybkiej adaptacji jest podstawową cechą aby przetrwać tę wyjątkową dla nas wszystkich rzeczywistość. Drugą rzeczą jest kultura. To, że w komputerze nie oznacza, że gorszą. A może właśnie w ten sposób uda Wam się nadrobić zaległości. Może już dawno nie byliście w teatrze, muzeum, więc dziś wirtualny świat kultury stoi przed Wami otworem. Aby się w tym nie pogubić przeprowadzimy Cię przez najlepsze i najważniejsze wydarzenia kulturalne w sieci.

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki zaprasza do zwiedzania swoich kolekcji — udostępniając regularne oprowadzania oraz wystawy 3D. W ramach kampanii #ZachętaOnline prowadzone są także warsztaty dla najmłodszych. W utrzymaniu kontaktu ze sztuką pomaga — także dzieciom — Muzeum Narodowe w Warszawie. Wirtualne zwiedzanie proponuje również m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Internet pozwala nam pójść o krok dalej — dzięki Google Arts & Culture możecie zabrać dzieci na wirtualną wycieczkę po najsłynniejszych muzeach świata. To nie tylko świetny pomysł na poznanie sztuki, jej historii i przedstawicieli, ale również okazja na wyprawę „palcem po mapie”.

Potrzebujecie pretekstu by na trochę wyskoczyć z domowych dresów? Zaplanujcie wizytę w teatrze! W sieci znajdziecie dziesiątki przedstawień teatralnych do obejrzenia. Tylko bez szeleszczenia! Zajrzyjcie koniecznie na platformę internetową Ninateka, gdzie udostępniane są zasoby Narodowego Insytutu Audiowizualnego — prawdziwa kopalnia spektakli i kultury w wielu wydaniach. Wstęp bezpłatny, 7 dni w tygodniu. Na obecną sytuację szybko zareagował także Insytut Teatralny przygotowując nowy program online na cały tydzień — dla młodszego widza zarezerwowane są piątki. Na ratunek z serią filmów lalkowych „Papety: Z ostatniej chwili” przychodzi gdański Teatr Miniatura — będzie zabawnie i edukacyjnie. A i koniecznie puśćcie dzieciom ich spektakl o kosmosie — „Bajki robotów”.

Książki w cyberprzestrzeni
Pamiętacie akcję Cała Polska Czyta Dzieciom? Nieoczekiwanie — chyba nawet dla swoich pomysłodawców — stała się samospełniającą się przepowiednią. Jeśli zabrakło Wam już książek na półkach, a może co gorsze straciliście już głos — przygotowaliśmy dla Was literaturę w dźwiękowym wydaniu. Kiedy Wy będziecie regenerować siły (przydadzą się za chwilę), autorzy książek wezmą za Was zastępstwo.

Duży zbiór bajek, a także kulturalno-edukacyjnych audycji, znajdziecie na stronie Polskiego Radia. Źródłem świetnych audiobooków będzie także wspomniana wcześniej Ninateka — w katalogu „cała Polska czyta dzieciom” znalazły się książki czytane przez m.in. Andrzeja Grabowskiego, Annę Dymną czy Zbigniewa Zamachowskiego. W czytankową akcję włączyli się także aktorki i aktorzy z warszawskiego Nowego Teatru. Na Waszą uwagę zdecydowanie zasługują również „Bajki śmieszne i straszne” — na żywo na Facebookowym fanpage’u Jerza Igora. Z kolei tym co poszukują chwili spokoju na początku dnia polecamy „Czytanie na drugie śniadanie” — codziennie o 9:30 Kraków Miasto Literatury UNESCO udostępnia na swoim profilu nagrania z pisarzami czytającymi swoje książki. Niezwykłe historie, wspólne muzykowanie, barwne ilustracje i zagadkowe przedmioty — Muzeum Polin łączy słowo, gest, muzykę, sztukę by zabrać dzieci do literackiego świata w ramach cyklu filmowego „Żydowskie opowieści”. Warto obserwować także nowy projekt dla dzieci i rodziców CSW Zamek Ujazdowski — Bohaternia, który ma być miejscem spotkań z bohaterami i bohaterkami powieści.

Zrób to sam
Fantazja i wyobraźnia dziecka nie zna granic, a jeżeli dodamy do tego niewyczerpującą się energię… powstanie mały artysta. Rysować, malować, wycinać, składać i budować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ale nie o to chodzi, prawda? Chodzi o dobrze spędzony czas, zabawę, relaks, a może nawet wychowanie przez sztukę. Popatrz co możemy Ci zaproponować…

Jak zrobić wełnianą motankę, wybudować okręt, utkać pas sarmacki? W każdy piątek Monika Bryzek — edukatorka Muzeum Narodowego w Warszawie pomaga dzieciakom stworzyć własne dzieła sztuki. Materiały edukacyjne i zadania, które zabiorą Was z kolei na wspólną wędrówkę po świecie sztuki współczesnej przygotował na swojej stronie krakowski MOCAK. Zapewnijcie pociechom niezbędne narzędzia, a resztę zostawcie Jadźce, która na swoim profilu pojawia się na żywo (najczęściej o 17:00) z rysunkowymi pomysłami, przez które przeprowadza małych twórców krok po kroku. W #PodróżePlastyczne wyruszycie także z Karoliną Witkowską, graficzką Teatru Lalek Guliwer — nowych odcinków wypatrujcie na fanpage’u Teatru. Podczas „Bardzo nieprofesjonalnego kursu ilustracji”, na który zaprasza ilustratorka Marysia Dek-Lewandowska, przekonacie się, że krowa nie musi być łaciata, a misie i myszki lubią spotkać się na herbatce (oczywiście nie w czasie kwarantanny). Rysowanie jest super ale co powiecie na kolorowanki? Super kolekcję znajdziecie na stronie Chmurrra Burrra, a dla troszkę starszych polecamy prace autorów i ilustratorów książek Wydawnictwa Dwie Siostry. No, to drukarki w ruch!

Domowy uniwersytet
Wskakujemy na wyższy poziom nauki ale wszyscy spragnieni obligatoryjnej edukacji muszą jeszcze chwilę poczekać. My stawiamy na eksperymenty, doświadczenia, dedukcję i badania w domowych laboratoriach.

Strzelające pomarańcze, świecąca kora, budowa samochodu odrzutowego — Centrum Nauki Kopernik wie, jak dobrze się bawić eksperymentując i majsterkując. Na stronie CNK dowiecie się też jak “czytać” niebo. W dużych miastach częściej niż gwiazdozbiory możecie zobaczyć różne gatunki ptaków — lekcje z ornitologii odrobicie tutaj. Do domowych eksperymentów, przy których nie będziecie potrzebować specjalnych produktów ani sprzętów, zachęca także Dom Kultury Kadr. Muzeum Polin przygotowało kilka opowieści o żydowskich świętach, języku i zwyczajach, po których będziecie mogli wspólnie rozwiązać edukacyjny quiz.

Na koniec dobra wiadomość — nic nie trwa wiecznie, w tym przypadku to bardzo optymistyczne. Czerpcie z naszej bazy danych i spędźcie ten czas najprzyjemniej jak tylko potraficie. Każdego tygodnia na naszym Instagramie będziemy podsyłać Wam więcej pomysłów. A może Wy macie sprawdzoną receptę na ten czas, którą chcielibyście się podzielić z innymi rodzicami? Śmiało odzywajcie się tam do nas. Niech słowa “czas wyjątkowy” nabiorą innego wymiaru, czego sobie i Wam życzymy.

Originally published at https://goout.net.

--

--

GoOut

Koncerty, imprezy, wystawy, teatr, targi — wiemy o wszystkim. Odkrywaj eventy i obserwuj znajomych oraz artystów w naszej appce GoOut.pl